Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Ревност 
Автор Съобщение
печен
печен
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 13:03
Мнения: 782
Мнение Ревност
От ревност боледуват мъжете без самочувствие


Проф. Димитър Петров


Едва ли има човек, който някога да не е изпитвал ревност. Някои я усещат като разяждащо чувство в стомаха, други в стремежа си да я прикрият се превръщат в истинско кълбо от нерви. Понякога тя е временна, но има случаи, в които ревността не е нищо друго освен психическо заболяване.
Различават се различни видове ревност в зависимост от културата на човека, от обичаите му и най-вече от неговия характер.

Гняв
Това е ярост, изстъпление и е най-фрапираща и най-честа. При нея няма ниско самочувствие и лоша самооценка. Напротив засегнатият е твърде убеден, че има всички качества, че го отблъскват незаслужено, че е ощетен, онеправдан и подигран. Затова той е готов да се бори с всички сили и средства. Чувствайки правото на своя страна, тези ревнивци са най-опасни, най-шумни и агресивни. Тази форма на ревност е присъща за силен тип нервна система, като краен предел се стига до убийство.

Страх
Страхово-скръбната форма е характерна за хора със слаб тип нервна система, крайният предел е самоубийство. При нея на преден план са непрестанните опасения да не бъде загубен любимият.
Ревността - страх често е свързана с ниско самочувствие, с мисълта, че не ни обичат достатъчно и че не можем да задържим завинаги този, когото обичаме.
Тази ревност е по-тиха, по-сдържана и по-възвишена. Тя е фина ревност, която не се появява навън, тя е скрита ревност, която може да се проявява с мъка, чезнене и дълбока горест.

Тщеславие
Този вид се среща предимно у мъжете. Не тревожи толкова загубата на любимата, колкото присмеха на околните. На преден план изпъква криворазбраното чувство "за чест" и за "поругано достойнство". Истината е, че мъжката ревност е по-груба, по-свирепа, по-брутална. Но и женската ревност не е по-добра, тя е изпълнена с придирчивост, дребнавости и злобни намеци.

Патология
Трудно е да се каже къде свършва нормалното и къде започва патологичното при ревността. Неслучайно се говори за болезнена ревност и за "безумна" ревност. Появата на ревността винаги трябва да се свързва с физиологични и психични отклонения или заболявания. В медицината се описват немалко случаи при понижена потентност, но запазено влечение към полов живот да се появи "налудност за изневяра". При сексуална недостатъчност при много мъже винаги се довежда до мъчителна и прогресираща ревност, която задълбочава неговата слабост, получавайки се един порочен кръг. Единствен ключ за този затворен порочен кръг може да бъде само умната и деликатна жена. Едва ли е нормална "универсалната ревност", която се явява без никакъв повод и е насочена към всички лица от противния пол. Патологични елементи има и в "ревност към миналото" и в ревността към всичко и от всичко към всеки дъх, към всяка мисъл, към всяко отсъствие. Хроничните алкохолици са най-честите носители на ревността. Вманиаченият алкохолик превръща всичко в храна за своите подозрения.
Ден и нощ настръхналият ревнивец дебне своята възлюбена, обвинява я, обижда я, поставя й клопки, неуспехът да я залови, вместо да го успокои, още повече го вбесява, докато стигне до кървава драма - логична последица на тази ужасна страст.

Лечение
Ако има доказано психическо заболяване, което води до ревност, то лечение има. При психопатите лечебният ефект е труден. Психозите са лечими състояние. При хроничните алкохолици най-важното е да се откажат от алкохола. Отказването може да стане с воля или с лечебни средства в психо-неврологичните диспансери. По-сложен е въпросът и изключително труден за така наречената "нормална" ревност, без органични заболявания на нервната система. Доколкото те са елемент на полов инстинкт - не би могло да се говори за лечение, но все пак положението не е безнадеждно. Разбира се, че човек зависи от инстинктите си, но не е техен роб. Нужно е завинаги да рухнат илюзиите, че ревността е стимулатор и пазач на любовта и порочната представа за накърнено достойнство. На всеки ревнивец може да му се препоръча трудотерапия, физкултура, туризъм, странични занимания, като курсове по чужди езици например. Важна е и добрата приятелска среда. На ревнивеца е нужно съчувствие и разбиране, а не присмех и ехидни подмятания.

По мое скромно мнение, не можеш да затвориш птица в клетка, ако имаш самият ти свободен дух.Да я накараш да поиска да остане при теб е изкуство, което не всеки притежава.Птицата е ценна и толкова красива именно защото е свободна и волна.Бих насърчавал свободата и волността и защото не би била моята птица, тази, която е кацнала на рамото ми, а друга, която аз не съм пожелал.Чувството за притежание е една от казните на човешката популация.Също както в този стих:


РЕВНОСТ

Дамян Дамянов

Прости, до днес не те обичах,
тъй както заслужаваш ти.
Съвсем ми беше безразлично
дали съм ти любим. Прости!
Дори не те и забелязвах,
че съще ствуваш покрай мен.
Не те ревнувах, нито пазих.
Живеех с тебе ден за ден.
И честичко сам в други влюбен,
не страдах от страха нелеп,
че може и да те загубя,
и да се влюбя... тъкмо в теб.
До днес. Но днес, незнайно как тъй,
един случаен джентълмен
ти хвърли погледче за кратко
и ти направи комплимент.
Дали на мен тъй ми се стори,
или пък тъй си бе, не знам,
но пръв път друг ми заговори,
че имам хубава жена.
Че е харесвана, че грее
с особен чар, очи и глас,
че другите съзират в нея
туй, що недосъзрях аз...
И го съзрях. В един миг. С хубост
невиждана те аз видях.
- Нима, нима ще те изгубя? -
си викнах сам във адски страх.
Нима?!... Но нещо по-нелеко
удари мисълта ми с чук:
какъв скъперник е човекът -
цени безценното до него
едва щом му посегне друг!

ПС- Какво ви кара да изпитвате това чувство??? Съгласни ли сте с мнението -че който обича ,той ревнува...


Съб Юни 16, 2007 22:51
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 06, 2007 12:11
Мнения: 108
Местоположение: Варна
Мнение Re: Ревност
[quote="lavica"]От ревност боледуват мъжете без самочувствие

ПС- Какво ви кара да изпитвате това чувство??? Съгласни ли сте с мнението -че който обича ,той ревнува...[/quote]

1-во не съм съгласен че ревнуват само мъжете без самочувствие ... защото примерно да си мр. БГ и да ревнуваш това значи че мр. Бг няма самочувстие ли ?

2-ро напълно съм съгласен че който обича , ревнува ... чрез ревността по един или друг начин ти изразяваш своята заинтересованост, любов, обич и чувствата си към даден човек ( не казвам че тези неща немогат да се изразят и по друг начин но според мен това е един от начините да покажеш на човека до теб колко държиш на него )

_________________
[b][color=red]Nob0dy Can't St0p Me ... nob0dy Can'T h0Ld Me ... nob0dy can'T c0ntr0l Me ... I`m Comin ...[/b][/color]


Нед Юни 17, 2007 01:59
Профил
новак
новак

Регистриран на: Пон Май 21, 2007 22:56
Мнения: 31
Мнение 
ПРОШКА
Простих ти,
грешките предишни-
дали отново ще повториш?
или със поглед гузен-
сърцето си за мене ще затвориш?
Да вярвям-
бога ми,немога-
4е вси4ко-
между нас така ще свърши,
към теб ще ти4ам,
докрай,до изнемога,
оби4ам те,
и мрака- копнежа ми не ще прекърщи...


Сря Юли 04, 2007 20:38
Профил
печен
печен
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 13:03
Мнения: 782
Мнение Re: Ревност
[quote="OneLoveOneLife"][quote="lavica"]От ревност боледуват мъжете без самочувствие

ПС- Какво ви кара да изпитвате това чувство??? Съгласни ли сте с мнението -че който обича ,той ревнува...[/quote]

1-во не съм съгласен че ревнуват само мъжете без самочувствие ... защото примерно да си мр. БГ и да ревнуваш това значи че мр. Бг няма самочувстие ли ? :wink: ---Ами аз незнам някой да е Мистър и да ревнува -той може да има всяка жена - и до колкото знам -те май не знаят много много какво е да обичат Истински ...Но да не спорим -всеки има право на лично мнение .... :lol: :lol: :lol:

2-ро напълно съм съгласен че който обича , ревнува ... чрез ревността по един или друг начин ти изразяваш своята заинтересованост, любов, обич и чувствата си към даден човек ( не казвам че тези неща немогат да се изразят и по друг начин но според мен това е един от начините да покажеш на човека до теб колко държиш на него )[/quote]---С две думи -Ревността е болестно състояние-това чувство за собственост ,че някой ти пренадлежи ....Но има лек и за нея -Ревността се лекува с много, много ЛюбоФ и обич ...ако не помага това лекарство-сменете пациента -не доктора :lol: :lol: :lol:


Чет Юли 05, 2007 02:08
Профил
печен
печен
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 13:03
Мнения: 782
Мнение 
[quote="bura-bura"]ПРОШКА
Простих ти,
грешките предишни-
дали отново ще повториш?
или със поглед гузен-
сърцето си за мене ще затвориш?
Да вярвям-
бога ми,немога-
4е вси4ко-
между нас така ще свърши,
към теб ще ти4ам,
докрай,до изнемога,
оби4ам те,
и мрака- копнежа ми не ще прекърщи...[/quote]

:P Бур ,страхотно е ....и е до болка познато на почти всички от нас*предполагам* ..... :P :P :P


Чет Юли 05, 2007 02:10
Профил
новак
новак

Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 11:45
Мнения: 18
Мнение 
Не знам, не знаам ,не знам.За мен РЕВНОСТТА е болестно състояние и мнооооооого трудно може да се лекува.Мъжете и жените сме коренно различни.Според мен ревнуваме и по различен начин.Ако си приел че някой е само твой и ако му нямаш доверие тогава горко на тебе, пък на него двойно повече.Проблемите си ги решавам на маса.В буквалния и в преносния смисъл.За мен разговорът е най удачния начин за изчистване на междуличностните отношения.Стига да срешнеш разбиране от другата страна.Аз ревнувам не толкова от физическата изневяра.Там е ясно.Нали си мъж не си остоял на физическите качества на някоя руса висока с големи очи (и никакъв мозък) ама карай.Но душевната ме изкарва от равновесие.Боря се ако си струва ако ли не пътя......(Но победата е много сладка).


Чет Юли 05, 2007 10:27
Профил
новак
новак

Регистриран на: Пон Май 21, 2007 22:56
Мнения: 31
Мнение 
Ревност?Зву4ими като сянка на съмнение,
промъкнала се тихи4ко в сърцето,
запо4ва като бурята - с вълнение,
дорде усетиш се-и мра4но е небето,
светкавици проблясват във о4ите,
в гласа си вслушаи се- там грохота се 4ува,
след него като дъжд -валят сълзите,
а ти се питаш-господи,дали си струва,
заради някакво съмнение,
на карта да заложи6 две сърца,
ръка протягаш,но за съжаление,
в живота има правила,
6том иска6 да ти вярват-вярваи ти,
да те оби4ат искаш?-двоино пове4е оби4аи,
съмнения в сърцето си не пускаи ти,
а влязат ли-АЗ ВЯРВАМ ТИ!-изри4аи...


Вто Юли 10, 2007 06:12
Профил
печен
печен
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 13:03
Мнения: 782
Мнение 
[quote="bura-bura"]Ревност?Зву4ими като сянка на съмнение,
промъкнала се тихи4ко в сърцето,
запо4ва като бурята - с вълнение,
дорде усетиш се-и мра4но е небето,
светкавици проблясват във о4ите,
в гласа си вслушаи се- там грохота се 4ува,
след него като дъжд -валят сълзите,
а ти се питаш-господи,дали си струва,
заради някакво съмнение,
на карта да заложи6 две сърца,
ръка протягаш,но за съжаление,
в живота има правила,
6том иска6 да ти вярват-вярваи ти,
да те оби4ат искаш?-двоино пове4е оби4аи,
съмнения в сърцето си не пускаи ти,
а влязат ли-АЗ ВЯРВАМ ТИ!-изри4аи...[/quote


Многооо вярнооо ...и дано да се поучим от съвета ти...


Вто Юли 10, 2007 16:17
Профил
новак
новак

Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 14:13
Мнения: 92
Мнение 
Кирилица


Съб Авг 04, 2007 19:22
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 22:32
Мнения: 453
Местоположение: Костинброд
Мнение Re: Ревност
[яуоте="лавица"]От ревност боледуват мъжете без самочувствие


Проф. Димитър Петров


Едва ли има човек, който някога да не е изпитвал ревност. Някои я усещат като разяждащо чувство в стомаха, други в стремежа си да я прикрият се превръщат в истинско кълбо от нерви. Понякога тя е временна, но има случаи, в които ревността не е нищо друго освен психическо заболяване.
Различават се различни видове ревност в зависимост от културата на човека, от обичаите му и най-вече от неговия характер.

Гняв
Това е ярост, изстъпление и е най-фрапираща и най-честа. При нея няма ниско самочувствие и лоша самооценка. Напротив засегнатият е твърде убеден, че има всички качества, че го отблъскват незаслужено, че е ощетен, онеправдан и подигран. Затова той е готов да се бори с всички сили и средства. Чувствайки правото на своя страна, тези ревнивци са най-опасни, най-шумни и агресивни. Тази форма на ревност е присъща за силен тип нервна система, като краен предел се стига до убийство.

Страх
Страхово-скръбната форма е характерна за хора със слаб тип нервна система, крайният предел е самоубийство. При нея на преден план са непрестанните опасения да не бъде загубен любимият.
Ревността - страх често е свързана с ниско самочувствие, с мисълта, че не ни обичат достатъчно и че не можем да задържим завинаги този, когото обичаме.
Тази ревност е по-тиха, по-сдържана и по-възвишена. Тя е фина ревност, която не се появява навън, тя е скрита ревност, която може да се проявява с мъка, чезнене и дълбока горест.

Тщеславие
Този вид се среща предимно у мъжете. Не тревожи толкова загубата на любимата, колкото присмеха на околните. На преден план изпъква криворазбраното чувство "за чест" и за "поругано достойнство". Истината е, че мъжката ревност е по-груба, по-свирепа, по-брутална. Но и женската ревност не е по-добра, тя е изпълнена с придирчивост, дребнавости и злобни намеци.

Патология
Трудно е да се каже къде свършва нормалното и къде започва патологичното при ревността. Неслучайно се говори за болезнена ревност и за "безумна" ревност. Появата на ревността винаги трябва да се свързва с физиологични и психични отклонения или заболявания. В медицината се описват немалко случаи при понижена потентност, но запазено влечение към полов живот да се появи "налудност за изневяра". При сексуална недостатъчност при много мъже винаги се довежда до мъчителна и прогресираща ревност, която задълбочава неговата слабост, получавайки се един порочен кръг. Единствен ключ за този затворен порочен кръг може да бъде само умната и деликатна жена. Едва ли е нормална "универсалната ревност", която се явява без никакъв повод и е насочена към всички лица от противния пол. Патологични елементи има и в "ревност към миналото" и в ревността към всичко и от всичко към всеки дъх, към всяка мисъл, към всяко отсъствие. Хроничните алкохолици са най-честите носители на ревността. Вманиаченият алкохолик превръща всичко в храна за своите подозрения.
Ден и нощ настръхналият ревнивец дебне своята възлюбена, обвинява я, обижда я, поставя й клопки, неуспехът да я залови, вместо да го успокои, още повече го вбесява, докато стигне до кървава драма - логична последица на тази ужасна страст.

Лечение
Ако има доказано психическо заболяване, което води до ревност, то лечение има. При психопатите лечебният ефект е труден. Психозите са лечими състояние. При хроничните алкохолици най-важното е да се откажат от алкохола. Отказването може да стане с воля или с лечебни средства в психо-неврологичните диспансери. По-сложен е въпросът и изключително труден за така наречената "нормална" ревност, без органични заболявания на нервната система. Доколкото те са елемент на полов инстинкт - не би могло да се говори за лечение, но все пак положението не е безнадеждно. Разбира се, че човек зависи от инстинктите си, но не е техен роб. Нужно е завинаги да рухнат илюзиите, че ревността е стимулатор и пазач на любовта и порочната представа за накърнено достойнство. На всеки ревнивец може да му се препоръча трудотерапия, физкултура, туризъм, странични занимания, като курсове по чужди езици например. Важна е и добрата приятелска среда. На ревнивеца е нужно съчувствие и разбиране, а не присмех и ехидни подмятания.

По мое скромно мнение, не можеш да затвориш птица в клетка, ако имаш самият ти свободен дух.Да я накараш да поиска да остане при теб е изкуство, което не всеки притежава.Птицата е ценна и толкова красива именно защото е свободна и волна.Бих насърчавал свободата и волността и защото не би била моята птица, тази, която е кацнала на рамото ми, а друга, която аз не съм пожелал.Чувството за притежание е една от казните на човешката популация.Също както в този стих:


РЕВНОСТ

Дамян Дамянов

Прости, до днес не те обичах,
тъй както заслужаваш ти.
Съвсем ми беше безразлично
дали съм ти любим. Прости!
Дори не те и забелязвах,
че съще ствуваш покрай мен.
Не те ревнувах, нито пазих.
Живеех с тебе ден за ден.
И честичко сам в други влюбен,
не страдах от страха нелеп,
че може и да те загубя,
и да се влюбя... тъкмо в теб.
До днес. Но днес, незнайно как тъй,
един случаен джентълмен
ти хвърли погледче за кратко
и ти направи комплимент.
Дали на мен тъй ми се стори,
или пък тъй си бе, не знам,
но пръв път друг ми заговори,
че имам хубава жена.
Че е харесвана, че грее
с особен чар, очи и глас,
че другите съзират в нея
туй, що недосъзрях аз...
И го съзрях. В един миг. С хубост
невиждана те аз видях.
- Нима, нима ще те изгубя? -
си викнах сам във адски страх.
Нима?!... Но нещо по-нелеко
удари мисълта ми с чук:
какъв скъперник е човекът -
цени безценното до него
едва щом му посегне друг!

ПС- Какво ви кара да изпитвате това чувство??? Съгласни ли сте с мнението -че който обича ,той ревнува...[/яуоте]

не съм съгласен с това лъвче

_________________
Only The Dead Have Seen The End Of The War


Нед Авг 05, 2007 21:40
Профил ICQ
печен
печен
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 12:44
Мнения: 782
Мнение 
Аз съм съгласна донякъде,защото когато обичаш бих казала, че дори ти се налага да ревнуваш,понякога просто спонтанно се случва......но да не забравяме че тя е и признак на слабост!

_________________
Да бъдеш човек-това е много.Но да бъдеш жена-това е още повече!!!


Нед Авг 05, 2007 22:13
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 22:32
Мнения: 453
Местоположение: Костинброд
Мнение 
[quote="NaKaJi_Me"]Аз съм съгласна донякъде,защото когато обичаш бих казала, че дори ти се налага да ревнуваш,понякога просто спонтанно се случва......но да не забравяме че тя е и признак на слабост![/quote]

само без волевият човек ревнува

_________________
Only The Dead Have Seen The End Of The War


Нед Авг 05, 2007 22:14
Профил ICQ
печен
печен
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 12:44
Мнения: 782
Мнение 
[quote="R1DeR"][quote="NaKaJi_Me"]Аз съм съгласна донякъде,защото когато обичаш бих казала, че дори ти се налага да ревнуваш,понякога просто спонтанно се случва......но да не забравяме че тя е и признак на слабост![/quote]

само без волевият човек ревнува[/quote]

Нима ти никога не си?....Не бих повярвала!Все пак,както се казва човешко е, носим го в себе си.

_________________
Да бъдеш човек-това е много.Но да бъдеш жена-това е още повече!!!


Нед Авг 05, 2007 23:10
Профил
луд за връзване
луд за връзване
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 24, 2006 11:16
Мнения: 5459
Местоположение: Бургас
Мнение 
Няма такова нещо - "безволевият човек ревнува" дори няма и логика. Нормално е когато имаш чувства да искаш да запазиш това, което имаш, от там се поражда и ревността.


Пон Авг 06, 2007 01:25
Профил WWW
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 21, 2007 22:32
Мнения: 453
Местоположение: Костинброд
Мнение 
[quote="Flora"]Няма такова нещо - "безволевият човек ревнува" дори няма и логика. Нормално е когато имаш чувства да искаш да запазиш това, което имаш, от там се поражда и ревността.[/quote]

зависи флора, много зависи от човека

_________________
Only The Dead Have Seen The End Of The War


Пон Авг 06, 2007 11:00
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 90 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron