Напиши нова тема Отговори на тема  [ 241 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Следваща
Грешни и непознати думи 
Автор Съобщение
новак
новак

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 23:16
Мнения: 70
Мнение Re: относно думите...
Teardrop
Няма друга инстанция за проверка на думи и дублетни форми. Това е действащият правописен речник на българския език, в който форма "айран" не съществува. Следователно такава няма.
В немския език в последните години става конфликт между ss и ß, който ще се реши в идните години с налагането на формата ss, която е заложена в най-новия немско-немски речник на Langenscheidt, който е със същия статут като правописния речник на БАН в България. А и всички нови немски речници излизат с гриф "включва новия правопис". Но това няма отношение към спора тук, който може да се счита за приключен в полза на "айрян" :)


Вто Фев 24, 2009 18:48
Профил
луд за връзване
луд за връзване
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 03, 2007 22:24
Мнения: 7092
Мнение Re: относно думите...
[quote="-I-BoLi_me_KRaChoLA_za_TEb-I-"]Думата достигнах до:
"прави_"
Добре наркая Е "ПРАВИМ"

Има "ПРАВИМ, ПРАВИХ, ПРАВИШ" ми айде да играем и на тото тогава с такива думи какво ще кажете!

[quote="Arjen_Robben"]Teardrop
Няма друга инстанция за проверка на думи и дублетни форми. Това е действащият правописен речник на българския език, в който форма "айран" не съществува. Следователно такава няма.
В немския език в последните години става конфликт между ss и ß, който ще се реши в идните години с налагането на формата ss, която е заложена в най-новия немско-немски речник на Langenscheidt, който е със същия статут като правописния речник на БАН в България. А и всички нови немски речници излизат с гриф "включва новия правопис". Но това няма отношение към спора тук, който може да се счита за приключен в полза на "айрян" :)[/quote]
Ми защо тогава го има по кутийките с АЙРЯН написано и с АЙРАН !!! и в двата вариянта съм го срещал![/quote]
Не ,че много ги разбирам ,ама картинката постната от теб и думичката там не е ли на турски език? :)Понеже айран ми звучи турска дума :)

_________________
Целият живот е една лъжа и очакваме хората да не ни лъжат?!(колко сме наивни понякога)


Вто Фев 24, 2009 18:58
Профил
новак
новак

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 23:16
Мнения: 70
Мнение Re: относно думите...
Понеже за да си производител на айрян, не е нужно да си особено грамотен. Което и си личи, щом си виждал някъде написано "айран". Още ли държиш да спориш с правописния речник?


Вто Фев 24, 2009 18:59
Профил
луд за връзване
луд за връзване
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 14, 2007 22:14
Мнения: 29487
Мнение Re: относно думите...
Съгласна съм с написаното от Arjen_Robben, няма какво повече да се допълни според мен по спора - спрете го вече, преминава в нещо друго ми се струва.

/за немския освен ss и ß, примера се отнася и за форми на глаголи в различните времена, които вече не се използват - това го има и в английския; някои думи, които са се пишели слято, по новия се пишат разделено, както и някои, които са се пишели с малка буква, в новия се пишат с главна... предполагам много други правила се включват в това, но понеже не съм се интересувала особено по темата, ще се въздържа от по-нататъшен коментар/

А що се отнася до това, че глаголите не са в инфинитивна форма /както и съществителните би трябвало да не са членувани, а прилагателните да не са спрегнати/ вече е съвсем различно - това го засегнах в друга тема като проблем, надявам се да бъде изгладен от администрацията.


Вто Фев 24, 2009 19:00
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 18, 2009 02:00
Мнения: 210
Мнение Re: относно думите...
КЕЛИМАВКАТА

Или е

КИЛИМЯВКАТА

Или са пак две различни думи! :e100:


Вто Фев 24, 2009 20:27
Профил
луд за връзване
луд за връзване
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 14, 2007 22:14
Мнения: 29487
Мнение Re: относно думите...
:huh:

Е, тука вече си е с правописна грешка: к[u]и[/u]лимявка е правилно

Предлагам да направим отделна тема, където да изнасяме думите с открити грешки, за да могат да бъдат поправяни.


Вто Фев 24, 2009 21:21
Профил
луд за връзване
луд за връзване
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 14, 2007 22:14
Мнения: 29487
Мнение Докладвайте грешки в думите
Здравейте на всички,

понеже явно има допуснати правописни грешки в думичките от бесеницата, пускам тема, в която всеки може /и е желателно/ да напише думи, които са били генерирани при игра, били са изписани грешно и има нуждат от поправка.

И Моля, не превръщайте темата в поредното поле за разправии, нападки и прочее.
Благодаря!


Вто Фев 24, 2009 21:35
Профил
новак
новак

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 23:16
Мнения: 70
Мнение Re: Докладвайте грешки в думите
дълбоочината (с 2 "о")
Нямам скрийн с думата, карам по спомен.


Вто Фев 24, 2009 23:05
Профил
новак
новак
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 18, 2007 23:26
Мнения: 47
Мнение Re: относно думите...
[quote="Arjen_Robben"]Понеже за да си производител на айрян, не е нужно да си особено грамотен. Което и си личи, щом си виждал някъде написано "айран". Още ли държиш да спориш с правописния речник?[/quote]

:lol: Няма такъв смях ...
Да вметна 5 стотинки: производител на айрян не се занимава с кутийки за блага напитка.... само ги поръчва.
И така, кой е виновен в крайна сметка? :P

Обаче, -I-BoLi_me_KRaChoLA_za_TEb-I- кърти :lol:


Сря Фев 25, 2009 00:10
Профил
луд за връзване
луд за връзване
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 14, 2007 22:14
Мнения: 29487
Мнение Re: относно думите...
Са производството на айряна ли ще изясняваме? Ти ако примерно си поръчаш да ти изработят дадена мебел, и видиш, че нещо не е както трябва /защото знаеш как трябва да е/, ще я платиш ли, а ако я платиш и видиш после, че има кусур, дали няма да идеш да си поискаш да ти направят нова, или да ти върнат парите, защото не са си свършили работата като хората?

По тая логика те оставям сама да си отговориш на въпроса за айряна, чието продължение вече става само за чесане на езиците.


Сря Фев 25, 2009 01:03
Профил
новак
новак
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 18, 2007 23:26
Мнения: 47
Мнение Re: относно думите...
[quote]Ти ако примерно си поръчаш да ти изработят дадена мебел, и видиш, че нещо не е както трябва /защото знаеш как трябва да е/, ще я платиш ли, а ако я платиш и видиш после, че има кусур, дали няма да идеш да си поискаш да ти направят нова, или да ти върнат парите, защото не са си свършили работата като хората?[/quote]

:D Ти в БГ ли живееш? Преди да ми направят мебел, аз съм я платила и Бог ми на помощ да я направят така като трябва.
А уж връщане на пари е фантастика.
Как става при производство на айряна остана само да гадаем. :e101:


Сря Фев 25, 2009 12:21
Профил
луд за връзване
луд за връзване
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 14, 2007 22:14
Мнения: 29487
Мнение Re: относно думите...
Хич не те и разбрах. Явно и ти мен също.
Ако желаеш, мога ясно да ти обясня някои неща по темата на лична, но тук спирам.


Сря Фев 25, 2009 12:52
Профил
новак
новак

Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 01:24
Мнения: 8
Мнение Re: Докладвайте грешки в думите
Здравейте, днес една дума ме озадачи, а именно ЖРЕБИ. Някой ако знае какво означава, моля нека сподели. Благодаря предварително.


Сря Фев 25, 2009 17:38
Профил
новак
новак
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 18, 2007 23:26
Мнения: 47
Мнение Re: относно думите...
С голямо удоволствие.
Чакам на лични. :e101:


Сря Фев 25, 2009 17:54
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 18, 2009 02:00
Мнения: 210
Мнение Re: Докладвайте грешки в думите
[quote="O.Bender"]Здравейте, днес една дума ме озадачи, а именно ЖРЕБИ. Някой ако знае какво означава, моля нека сподели. Благодаря предварително.[/quote]
"ЖРЕБИ" незнам, такава няма, но има "ЖРЕБИЙ"...! Може да е някаква грешка!


Сря Фев 25, 2009 18:17
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 241 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron