Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Глобалното затопляне 
Автор Съобщение
новак
новак

Регистриран на: Съб Апр 19, 2008 15:51
Мнения: 34
Мнение Глобалното затопляне
Защо озоновата дупка още не се е затворила?; Кога Сомалия ще настигне Германия по БВП?; Има ли живот на Луната?; Кога ще дойде края на Света?
Някой пише ли нормални въпроси тук???


Чет Май 26, 2011 10:55
Профил
напреднал
напреднал

Регистриран на: Чет Дек 23, 2010 02:00
Мнения: 120
Мнение Re: Глобалното затопляне
Как да преодолеем завистта?

[b]„Завистта е болка заради щастието на другите“
Аристотел[/b]

Завистта е страдание заради успеха на другите или за това, което те притежават, а ние – не. Тя е силно разрушително чувство, което често прераства от скрито негодувание към гняв, омраза и агресия. Завистта се определя като порок, а Библията я посочва като един от седемте смъртни гряха. „Завистник“ се асоцира със зъл, подъл човек, способен да забие нож в гърба на приятеля си.

Въпреки това всеки човек е изпитвал завист и си е пожелавал да бъде на мястото на другия. Едва ли има някой, през главата на който да не са пробягвали мисли като – „защо не на мен?“; „защо той, а не аз, аз съм по-добър, аз също заслужавам“; „не е честно тя да има всичко, а аз – нищо…“ и т. н. и т. н.

Обзема ни негодувание срещу „несправедливостта“ и започваме да се чувстваме ощетени, ограбени, отхвърлени, нещастни.

Обикновено завиждаме за това, което много бихме желали да имаме и за което усещаме липса. Това, че другите го получават, а ние – не ни причинява страдание.

Също така завиждаме по-скоро на хората, които са около нас, близо до нас и които смятаме, че са на и около „нашето ниво“. Ако някой учен от Америка получи награда, едва ли ще му завидим – първо защото тази награда не ни интересува, ние не се стремим към това, а и неговото щастие не ни заплашва. На един преуспял човек, който е получил широко признание, ние можем да се възхищаване, да му подражаваме и дори да го превърнем в наш идол, но по съвсем друг начин ще стои въпросът, ако този човек е нашият съсед, колега, приятел. До скоро е бил като нас, а изведнъж грабва всичко и с това заплашва да ни измести, да отнеме „нашето“.

Завистта много прилича на ревността, само дето при ревността винаги има и трети човек.

Често са ме питали – „ако завиждам, това означава ли, че съм лош човек?“

Аз не бих казала, че човек, който завижда е лош. Завистта е по-скоро болка, болестно състояние, което е по-разрушаващо за самия завиждащ. Ако не се преодолее, завистта може да достигне огромни размери и да причини много страдание.

Зад завистта стои човек, които копнее за щастие, любов и признание, но болката, страхът, усещането за липса и неувереността му го карат да изпитва гняв и ненавист.

Завистта може да бъде активна или пасивна.

При активната форма, завиждащият е изпълнен с омраза към „съперника“ и по всякакъв начин се опитва да му навреди и да го накара да страда. Непрекъснато мисли как да отнеме на другия това, от което има в повече. Започва да злослови срещу него и да изопачава действителността – „едва ли е постигнал това по честен начин, кой знае какви неща е правил, за да стигне до там“;

да омаловажава успехите му, въпреки че вътрешно се измъчва – „е, голяма работа, като е постигнал това“;

или да отрича: „не знам защо всички казват, че е красива. Та тя е толкова грозна, сигурно прави магии на мъжете…“

При пасивната завист, човекът външно може да показва радост заради успеха на околните, но вътрешно страда и негодува. Колкото другият е по-щастлив, толкова по-нещастен и нищожен започва да се чувства той. Самосъжалява се, самочувствието му и желанието му за изява и развитие рязко спадат. На всичкото отгоре започва да се обвинява, че изпитва завист, да си мисли, че е лош човек. И започва да се насилва да се зарадва за другите, но някак не му се отдава. Ще му се да види по- нещастен човек, за да се почувства по-добре.

И в двата случая обаче завистта е еднакво отровна за завиждащия.

Съществува и друг вид завист – така наречената благородна завист. Тя е призната завист, когато казваш – „да, завиждам ти, че получаваш толкова внимание и постигаш такъв успех, толкова бих искал и аз да го постигна“. Но в този случай самото признаване на истинските чувства, ги прави по-малко мъчителни. Нещо повече – в тези случаи завистта е като стимул да постигнеш и ти това.

Как да преодолеем завистта и да се радваме за щастието на другите?
Признайте истинските си чувства – ако не пред човека, на
който завиждате, то пред себе си. Хората обикновено отричат, че завиждат. Те са по-склонни да кажат, че мразят „противника“ и да го оплюят, отколкото да признаят, че му завиждат. Вие всъщност не мразите този човек, просто много бихте искали да имате това, което той има и усещате болка, която преминава в гняв. За да преодолеете това, първо трябва да признаете чувствата си. Не се обвинявайте, а помислете кое ви кара да завиждате, кое ви кара да се чувствате застрашени, къде усещате липса в живота си.

Открийте причините, който ви карат най-често да завиждате.
Обикновено това е страхът, че ще ви отнемат нещо, че ще ви изместят и ще останете на заден план. Знайте, че никой не може да ви отнеме това, което си е ваше. Във света има място за всеки и за всичко. Когато завиждате, вие сами отдавате силата си и не си позволявате да бъдете щастливи.

Другата честа причина е усещането за липса. Вие страдате, че нямате нещо, а ето, че приятелят ви го получава и го има дори в излишък. И усещането ви за липса става още по-голямо…Затова сменете фокуса от това, което ви липсва, към това, което имате и бъдете благодарни за него. Дайте си сметка, че се съсредоточавате само върху един аспект от живота и не виждате другото. Със сигурност вие имате много неща, които пък той няма. Със сигурност много хора биха искали да са точно на вашето място. Със сигурност вие имате свои причини да се чувствате щастливи и достойни.

Не се сравнявайте с другите. Това е главната причина, поради
която хората завиждат. „Той има по-хубава кола“, „тя е по-красива“, „той има повече“. Не измервайте щастието и успеха си спрямо другите. Всеки има свой път, свои успехи и неуспехи. Освен това вие виждате само външното – примерно, че той има по-хубава кола, но не виждате, че той страда, защото е сам, докато вие имате прекрасно семейство.

Съсредоточете се върху предимствата си.
Вие може да нямате тяло като на вашата приятелка, но пък имате красиви очи и чаровна усмивка, имате свои качества и умения, които ви правят уникални и неповторими. Може да нямате много пари като съседа, но пък имате приятели, деца, здраве, които са по-скъпи от цялото богатство на света.

Насочете усилията към себе си и своето развитие, а не към другите.
Живейте своя живот и престанете да следите за чуждия. Не мислете какво е постигнал другия, а какво сте постигнали вие. Илюзия е да си мислите, че ако „съперникът ви“ претърпи неуспех, вие ще бъдете по-щастливи. Вашето щастие зависи от самите вас, не от другите. Затова не хвърляйте напразни усилия да рушите чуждото щастие или да страдате заради успеха на хората. Насочете се към своето развитие, а не към осуетяването на чуждия напредък.

Позволете си да бъдете щастливи.

Когато сте уверен и сигурен в себе си, когато имате свои приоритети и цели и се радвате на живота, успехът на околните няма да ви плаши.

[b]Променете нагласата си към това, което изпитвате.
Вместо да се обвинявате, че завиждате и да се самосъжалявате, използвайте завистта като стимул и вие да постигнете успех. Щом човекът до вас е успял, значи и вие можете. Вместо да се измъчвате, можете да научите нещо от него.[/b]

Споделете вашето мнение за завистта и начините за предоляването и.

_________________
[color=#0000FF][b]***[/b]
[b]Когато имаш успехи, печелиш фалшиви приятели и истински врагове, въпреки това, имай успехи.[/b]

[/color]


Пон Май 30, 2011 13:15
Профил
напреднал
напреднал

Регистриран на: Чет Дек 23, 2010 02:00
Мнения: 120
Мнение Re: Глобалното затопляне
[attachment=0] wallpaper_I_Love_You_by_BlackEagl3.jpg
wallpaper_I_Love_You_by_BlackEagl3.jpg [ 23.67 KiB | Прегледано 5105 пъти ]
[/attachment]

Повече се обичайте и по-малко завиждайте! :D

_________________
[color=#0000FF][b]***[/b]
[b]Когато имаш успехи, печелиш фалшиви приятели и истински врагове, въпреки това, имай успехи.[/b]

[/color]


Пон Май 30, 2011 13:24
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 84 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron