Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Правила 
Автор Съобщение
новак
новак

Регистриран на: Чет Дек 18, 2008 02:00
Мнения: 3
Мнение Re: Правила
Супер игра! :e101:


Чет Мар 05, 2009 04:40
Профил
новак
новак

Регистриран на: Вто Дек 04, 2007 19:48
Мнения: 5
Мнение Re: Правила
Интересна е играта, обаче днес играх с един който не знам как но винаги на 3то или 4то знаеше числото, никога не е направил повече ходове от 3 или 4, поне от 4-те игри който изиграхме.

Пуска, винаги има или бик или крава уцелено, след малко пак пуска пак има нещо уцелено и вече не третият път знае числото. Кажете ми как става това? По принцип съм добър много на логическите игри, разбирам много бързо лесни тактики, е около 3-4 часа вися и пробвам и смятам и какво ли не правя да измисля как всяка игра да намирам числото с 3 или 4 комбинации.

Ако някой има идея, някоя тактика която спомага за по бързото намиране на числото, да сподели. Мерси предварително.


Пон Юли 06, 2009 17:15
Профил
новак
новак

Регистриран на: Нед Ное 29, 2009 02:00
Мнения: 2
Мнение Re: Правила
яка е!!! :e100: :wub: :sleep: :smart: :D :oops: :evil: Амам мн. малко играчи идват да я играят! :evil: :twisted: :oops: :lol: :e102: :e101: :e146: :e146: :e162: :e176: :E171:


Нед Дек 13, 2009 13:03
Профил
новак
новак

Регистриран на: Пон Окт 19, 2009 02:00
Мнения: 16
Мнение Re: Правила
[quote="FUCK_YOU_ALL"][color=#FF0000][size=150]числото не трябва да започва с 0[/size][/color][/quote]
Няма проблем да започва с 0, защото това не е число, а само редица от четири цифри.
Има варианти на играта с цветове, вместо цифри. Там няма правило да не започва с червено, например.

Ако беше число, трябваше да може и да се повтарят цифри в него - например 4337 или 2862.
Но не може, защото не е число!

Играчът трябва да познае кои 4 от 10 възможни цифри участват и как са подредени.
Предлагам да се промени и описанието на играта - да не се използва думата "число", за да няма объркване.

А за почитателите на числата може да се направят и други версии на играта, без 0 в началото или с повтаряне на цифри.

П.П. Коментара е към предложението, не специално към автора му.


Нед Сеп 26, 2010 15:56
Профил
новак
новак
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 23, 2007 10:46
Мнения: 7
Мнение Re: Правила
[quote="kopekmop"][quote="FUCK_YOU_ALL"][color=#FF0000][size=150]числото не трябва да започва с 0[/size][/color][/quote]
Няма проблем да започва с 0, защото това не е число, а само редица от четири цифри.
Има варианти на играта с цветове, вместо цифри. Там няма правило да не започва с червено, например.

Ако беше число, трябваше да може и да се повтарят цифри в него - например 4337 или 2862.
Но не може, защото не е число!

Играчът трябва да познае кои 4 от 10 възможни цифри участват и как са подредени.
Предлагам да се промени и описанието на играта - да не се използва думата "число", за да няма объркване.

А за почитателите на числата може да се направят и други версии на играта, без 0 в началото или с повтаряне на цифри.

П.П. Коментара е към предложението, не специално към автора му.[/quote]

В правилата на играта пише, че трябва да се познае четирицифрено число. Това означава, че не може да започва с нула, защото е число. А относно това, че не могат да се повтарят цифри - едно от правилата на играта.


Пон Фев 21, 2011 23:19
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Re: Правила- MasterMind
[color=#FF0000]Налага се съществена поправка в публикацията ми. В сегашния й вид бях разгледал случая, когато се играе не с цифри, а с цветове- точно 6 на брой. Именно този вариант е известен като „Mastermind Game”. Ако се играе обаче с цифри, нещата стават малко по-сложни поради факта, че цифрите са вече 10 (вкл. и нулата- 0). По същество нещата са същите, но понеже комбинациите за измисленото число се увеличават значително- от 1,296 нарастват на 10,000-1 или 9,999 (ако се изключи нулата като скрито число)!
В резултат съвсем нормално броят на необходимите въпроси набъбва с няколко! Тоест- изказаното тук мнение, че някои играчи могат да отгатнат само с 3 или 4 въпроса, е необосновано и невярно! В най-лошия случай ще им трябват повече питания!
Ето и статията за играта на английски:
[/color][color=#0000FF]http://en.wikipedia.org/wiki/Bulls_and_cows[/color]

[color=#FF0000]В най-скоро време ще се опитам да допълня дадената информация с необходимите подробности за „Бикове и крави”, такава каквато се играе на сайта.[/color]


Повече подробности за играта може да се прочете на следните две места:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Бикове_и_крави

http://en.wikipedia.org/wiki/Mastermind_(board_game)


Първата препратка е на български, а другата на английски. Известна е под името MasterMind и в буквален превод означава Майстор на Ума. За съжаление българската версия е със съкращения и липсва може би най-важното, а именно теорията на играта. В английския вариант тя може да се намери в параграфа Algorithms. Там се разглеждат алгоритъма за отгатване на намисленото и скрито число (от четири цифри) с 6 опита. Обаче най-интересното и любопитното е цитирания в детайли алгоритъм за откриване на числото с 5 въпроса! Накрая се споменава, но без подробности, за намерения през 1993 г. начин да се познае средно с 4.340 въпроса!!! За жалост при този алгоритъм макар и рядко е възможно числото да се открие едва на шестия път.
В следващата си публикация тук ще преведа тази интересна и важна информация.

Любопитен факт е, че броят на възможните числа с четири цифри и право някои да се повтарят, се изчислява на 6 повдигнато на степен 4, т.е. е равен точно на 1,296

Веднага искам да добавя, че играта “Бикове и крави” е всъщност една чисто математическа задача, която е напълно разрешена- намерена е най-добрата печеливша стратегия. Съществуват програми, които правят Компютъра абсолютен световен шампион! Разбира се, макар и да играе безупречно понякога и програмата губи отделна игра- просто защото при така намислените числа от човека и машината е било невъзможно тя да спечели по-бързо от него. Но колкото повече игри се провеждат, толкова по-убедително става нейното съвършенство и предимство пред всички нас, простосмъртните...
Тук обаче изниква един друг въпрос. Вече не става дума как да се отгатне числото на противника, а кое число да се намисли, за да бъде то открито по най-бавния начин? Този проблем не е разгледан в цитираните статии. Знае се кои числа се откриват най-трудно. Но ако винаги намисляме някое от тези числа, то другият може да почне претърсването сред тях, и е напълно вероятно да отгатне дори и още с първия си въпрос!!! Мисля, че е правилно всеки път да се намисля случайно число. Но това не значи непременно различно число! На практика означава, че понякога в две (или повече) игри е възможно и правилно намисленото число да е еднакво. Само по такъв начин намислените от нас числа ще бъдат отгатвани средностатистически най-трудно.
Интересно ще бъде да чуем мненията и на други играчи за това....

За споровете относно правилата й ще кажа следното:
Играта има следните варианти. Без повторение на цифри или пък с повторение. Третият е когато се позволява да се намисли числото 0000 (нека все пак да не забравяме, че и цифрата нула е цифра, както и останалите девет- затова не бива да се пренебрегва). Затова в действителност това е една и съща игра, и правилния алгоритъм винаги напълно еднакъв, като само се има пред вид кой от изброените три варианта се играе в момента.

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Чет Май 05, 2011 13:55
Профил
новак
новак

Регистриран на: Вто Дек 04, 2007 19:48
Мнения: 5
Мнение Re: Правила
Доста стар ми е коментара, бях го забравил, но сега се сетих.

Идеята ми е, че най-вероятно не е алгоритъм ами нещо друго, мисля че схващате какво имам в предвид. Значи помня много добре, 4 игри, на всяка по 3-4 опита за познаване на число, това прави 12-16 някъде опита, на всичките той от 4та комбинация познава числото.


Съб Сеп 10, 2011 21:05
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Re: Правила
В това, че някой някога в четири последователни игри е отгатнал с четири въпроса намислените числа, няма нищо странно и невъзможно! Случва се... Нещо повече, може да се твърди, че все някога ще се случи така- със 100% сигурност.
Няма нищо необичайно и ако някога в четири игри се познаят числата още с първия въпрос (т.е. само с по един). Възможно е дори в седем игри се отгатне веднага. Или в десет игри, да кажем. И т.н., и т.н., и т.н. ... Много рядко наистина, но при невероятен шанс е осъществимо.
Тъй че няма нищо нередно, ако оня бил познал на четири пъти с по четири въпроса. Но естествено- невъзможно е да познавал винаги с четири питания! (има разлика между "познал" и "познавал", нали?)

А според поета е възможно и:
"Aко някой срещне някой
в цъфналата ръж,
И целуне този някой
някого веднъж,
то нима ще знае всякой
де, кога, веднъж
Някого целувал някой
в цъфналата ръж"

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Нед Сеп 18, 2011 19:11
Профил
новак
новак

Регистриран на: Вто Дек 04, 2007 19:48
Мнения: 5
Мнение Re: Правила
Не се опитвай да ми обясниш математически, защото ми е пределно ясно всичко. А иначе, да и аз имам 99.99% шанс да спечеля 6/49. Е още не съм спечелил. Както и да е. Стар е коментара и мнението ми е, че най-вероятно са ползвани забранени/спомагателни средства.


Вто Окт 18, 2011 03:25
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Rе: Re: Правила
НЕ!
Нито ти, нито който и да е друг има шанса 99.99%, за да спечели 6 от 49.
Вероятността това да си точно ти е приблизително 1 на 14,000,000. Но защо все пак тогава някой печели понякога?
Ами отговорът е доста елементарен: ако да речем са пуснати 1,400,000 различни комбинации от ВСИЧКИ участници, то шансът някой да уцели Шестицата е вече сравнително голям, а именно 1 на 10. Лошото обаче е, че този някой най-често е някой друг!

А колкото до, цитирам: "забранени/спомагателни средства", то наивно и смехотворно е да се мисли, че такива средства съществуват! Няма как да се измами самата система с правилата на играта. Просто няма такъв начин!

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Последна промяна Perpetuum на Пет Авг 23, 2013 14:51, променена общо 1 път

Чет Ное 03, 2011 14:12
Профил
новак
новак

Регистриран на: Нед Юни 02, 2013 02:00
Мнения: 38
Мнение Re: Правила
[quote="FUCK_YOU_ALL"][color=#FF0000][size=150]числото не трябва да започва с 0[/size][/color][/quote]
трябва да започва с 0


Нед Юли 28, 2013 21:56
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Re: Rе: Re: Правила
Който може правилно да играе на Бикове и Крави с числата, които не започват с цифрата нула- такъв играч ще я играе добре и ако е позволено да има нула в началото.
Обратното също е вярно: Който може правилно да играе на Бикове и Крави ако е позволено да има нула в началото- такъв играч ще я играе добре и с числата, които не започват с цифрата нула.

А пък онзи или онази, които не я умеят поне по един от двата възможни варианта (с нула или без в началото)- такъв играч няма да е добър по никой от тях!

Извод: С нула или без, с повторение на цифри или пък не- разликата е само в правилата; стратегията е почти еднаква, като се различава в несъществени подробности.

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Пет Авг 23, 2013 14:53
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron